Haydi Swing Yapalım! Dünyanın En Keyifli Dansı!

Swing, dünyanın en keyifli danslarından biri olarak son zamanlarda dans kurslarının ve kursiyerlerin tercihi haline geldi. Belki sizin de aklınıza “Swing nasıl yapılır?”, “Swing kolay öğrenilir mi?” gibi sorular takılmaya başladı kim bilir? Bol bol pratik ve bir miktar azimle swing öğrenmek çok kolay…

Swing dansı yapılırken adımlara dikkat etmek çok önemlidir. Swing dansının temel adımı 4 ölçülüdür. Bu adımlamada 1 ve 2 yavaş; 3 ve 4 ise hızlıdır; yani tempo “yavaş, yavaş, hızlı, hızlı” şeklindedir. Dansçıların bedenleri 1 ve 2.adımlarda birbirine yakınken 3 ve 4.adımlarda daha hızlıdır ve çiftler birbirlerinden uzaklaşırlar.

Keyifli caz müzikleri ile yapılan swing dansında, temel adımda partnerler birbirine yakın olduğu zaman ortaya çıkan duygu şahanedir. Ayrıca temel adımın öğrenilmesinden sonraki en önemli konu dönüşlerdir. Koltuk altı dönüşü denen erkeğin yönlendirmesi ile kadının kolunun altından dönerek açılması en belirgin dönüştür. Bunun yanında müzik türüne göre zıplama ve kadın dansçıyı kaldırma hareketleri de yer alabilir. Doğaçlamaya da imkan veren swing dansı, dansçıların yaratıcılıklarını gösterebildiği dans türlerinden biridir.

Swing Türleri – Hangi Adımlar Hangi Türe Özgü?

Swing dansı için önemli olan adımlar ve ritimlerdir. Caz ritimleri ile yapılan swing, dört ölçülü adımlar halinde partnerli bir danstır. 1 ve 2. adım yavaş atılırken vücutlar birbirine yakınlaşır, 3 ve 4. adımlar hızlıyken bedenler biraz uzaklaşmaktadır. Erkeğin yönlendirdiği bir dans olan swing farklı türlere de ayrılmaktadır.

Başlıca swing türleri;

  • Single swing
  • Double swing
  • Trible swing
  • Disco swing’tir.

Swing’in bu türlere ayrılmasındaki en büyük etkenlerden biri ritimdir. Adım ve figürler de birbirinden ayrılırken temelde hızlı ve enerji dolu bir danstır.

Swing’in Temel Hareketi

Swing nasıl yapılır diyenler için bu dansın temel hareketlerinden de biraz bahsedelim. 2 temel hareketi olan dansta erkeğin kontrolü ile birlikte yavaş ve hızlı hareketler yer almaktadır. Açıklayacak olursak:

1.Temel Hareket

Swing dansında birinci temel hareket “yavaş-yavaş, hızlı-hızlı” olarak tabir edilen 4 adımdan meydana gelmektedir. Bu harekette erkek dansçı; ilk olarak sol ayağını öne atar, ardından sağ ayağını yavaşça yerinde sayar. İlk 2 adımda çiftler birbirlerine yakındır. Ardından 3. adıma geçilir; erkek sol ayağını geriye çeker ve sağ ayağını yerinde sayar. 4.adımın tamamlanması ile birlikte birinci temel hareket öğrenilmiş olur. Swing eğitimleri bu hareketin öğretilmesi ile başlar.

  1. Temel Hareket

Swing dansı yapılırken 2.temel hareket, ayrışma hareketidir. 1. temel hareket ardından erkek sol adımı atar, ardından sağ el bırakılarak geriye doğru adım atılarak ayrışma gerçekleşir. Dönme, koşma ve atlama hareketlerinin yapılmasından sonra kadın ve erkek dansçı tekrar birleşir.

Swing Dansında Kalça Hareketleri

Swing dansı yapılırken kalça hareketleri aşırı değildir. Kalçalar, ayakların hareketleri ile birlikte doğal şekil alır. Swing kıyafetleri içerisinde kadın ve erkek dansçının kalça hareketleri gözükmeyecektir.

Swing Dansında Dansçıların Duruşu

Swing dansı, en rahat danslardan biri olduğu için dansçıların vücutlarını serbest bırakmaları gerekir. Dansçının vücudunu kasması, hareketlerini engelleyecektir. Dönüşlerinizi daha rahat yapmak için vücudunuzu belli bir pozisyona sokmamalısınız.

Swing dansında ayrıca kadın ve erkek dansçı birbirine sürekli temas halindedir. Bu temas özellikle el tutuşu şeklindedir. Eller uçlardan tutulur ve bu durum rahatça dönüş hareketlerini yapmayı sağlar. Yakın temasın olmadığı swing dansı keyifli bir eşli danstır.

Swingde Eşlerin Durumu

Swing dansında ana unsur erkektir. Danstaki dengeyi erkek dansçı sağlar. Kadın dansçıyı yönlendirir ve dönüşlerde güven verir. Erkek dansçı iyiyse kadın dansçı hareketlerini daha rahat sergileyecektir. Doğru yönlendirmeler, dönüşler ve tutuşlarla güzel bir koreografi ortaya çıkarabilir.

Swing dansında kadın dansçılar ise zarafetleri ve güzellikleri ile dikkat çeker. Erkek dansçının temel hareketlerine dönüşleri ve zıplamaları ile renk kattığı için dansın en büyük unsurlarından biridir. Hatta kadın dansçılar, erkek dansçılardan daha çok enerji harcamaktadır.

Swing dansı nasıl yapılır, erkek ve kadın dansçının yaptığı temel hareketler nelerdir, öğrendiniz. Şimdi sıra dans etmekte! Haydi dans pistlerine…

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.